Ułatwienia na UTH
Ułatwienia na UTH
Studenci z niepełnosprawnością ruchową
Likwidowanie barier architektonicznych
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu wychodzi naprzeciw studentom i sukcesywnie stara się likwidować bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych. Dokładamy wszelkich starań aby obiekty dydaktyczne były przystosowywane dla studentów z dysfunkcjami ruchowymi. Miejsca parkingowe przeznaczone dla niepełnosprawnych są zlokalizowane bezpośrednio przy wejściach do budynków. Podjazdy i pochylnie umożliwiają dojście do budynków. Wewnątrz znajdują się windy i podnośniki ułatwiające przemieszczanie się między piętrami. Ciągi komunikacyjne są usprawniane, wyznaczone są miejsca wypoczynkowe. Schody wyposażone są w poręcze, dzięki czemu zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Obiekty posiadają toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia socjalne, bufety usytuowane na Uczelni zapewniają swobodne dojście i przestrzeń manewrową. Dzięki takim staraniom pragniemy sprawić by nasza Uczelnia była dostępna dla wszystkich i każdy student czuł się komfortowo.
Zakwaterowanie w Domach studenckich
Domy studenckie, które są zlokalizowane przy ulicy Akademickiej w sąsiedztwie Wydziału Ekonomicznego posiadają 4 pokoje dla osób niepełnosprawnych. W skład segmentu wchodzą dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych, aneks kuchenny oraz łazienka. Są one przystosowane zgodnie z przepisami dotyczącymi projektowania bez barier. Każde z tych pomieszczeń zapewnia swobodną przestrzeń manewrową. Pokoje znajdują się na parterze. Do budynku prowadzi podjazd. Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych mieszczą się bezpośrednio przy wejściu do budynku.
Studenci z niepełnosprawnością słuchu
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. K. Pułaskiego w Radomiu wspierając szczególne potrzeby studentów niepełnosprawnych oferuje studentom z wadą słuchu wsparcie Biura Osób Niepełnosprawnych we wszelkich kwestiach dotyczących toku studiów, funkcjonowania na Uczelni
PĘTLE INDUKCYJNE
Gdy zapewnione są optymalne warunki odbioru dźwięku dla osób z niepełnosprawnością słuchu, czyli cisza, brak hałasu w małych pomieszczeniach, wówczas aparat słuchowy może być wystarczającą formą wsparcia słuchu.
Problem może pojawić się w przypadku dużych pomieszczeń, w sporych skupiskach ludzi ,lub tam gdzie panuje wzmożony hałas. Sala wykładowa, kino, dworzec, miejsca kultu religijnego to miejsca, w których prawidłowe rozumienie mowy dla osób z niedosłuchem staje się bardzo problematyczne. Dobry odbiór dźwięków w tych miejscach uniemożliwia wszechobecny hałas, pogłos, oraz duża odległość od źródła dźwięku. Rozwiązaniem tych trudności jest zamontowanie pętli indukcyjnej.
W pętli indukcyjnej wykorzystywane jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej . Gdy przewód elektryczny, w którym płynie zmienny prąd, tworzy pętlę, której początek i koniec podłączone są do jednego źródła sygnału elektrycznego wówczas w całej przestrzeni, którą otacza przewód, tworzy się zmienne pole magnetyczne. Więc gdy w przestrzeni którą obejmuje pętla, znajdzie się aparat słuchowy mający cewkę indukcyjną i aparat ów przełączony zostanie w tryb pracy „T”, osoba ta może słyszeć dźwięk jednakowo dobrze w każdym miejscu w obszarze działania pętli.
Pętla indukcyjna nie tylko wzmacnia dźwięk i ułatwia odbiór osobom z niedosłuchem, ale przede wszystkim oczyszcza dźwięk z wszelkich zakłóceń. Pętla indukcyjna pozwala również na korzystanie z niej dużej liczbie osób jednocześnie.
Na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym im. K. Pułaskiego w Radomiu wspierając szczególne potrzeby studentów z niepełnosprawnością słuchu również stosujemy pętle indukcyjne, które zamontowane są na:
- Wydziale Sztuki
- Wydziale Mechanicznym
- Wydziale Transportu, Elektrotechniki i Informatyki
- Wydziale Ekonomii i Finansów
- Biurach Obsługi Studenta
Studenci z niepełnosprawnością wzroku
Na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu studenci z niepełnosprawnością wzroku mogą korzystać ze specjalistycznego wyposażenia stanowisk dla osób niewidomych i słabowidzących. Stanowiska te znajdują się na I piętrze w Pokojach Cichej Nauki w Czytelni Książek i Czasopism.
Wyposażenie specjalistyczne obejmuje:
- powiększalnik stacjonarny Merlin Elite HD OCR wyposażony w monitor FullHD i funkcję czytania tekstu OCR,
- powiększona klawiatura Dolphin Large Print Keyboard,
- linijka brajlowska Brailliant 40,
- drukarka brajlowska EmBraille ,
- na komputerze zainstalowany jest Program SuperNova Powiększająca i ScreenReader,
- przenośne lupy elektroniczne: Explore 5 z wyświetlaczem HD,
- lupy optyczne : Ergo-Lux MP Mobil,
- liniał optyczny 1,5 x, 200 x 35 mm.
Na stanowiskach zainstalowany jest program ABBYY FineReader jako narzędzie do pracy z plikami PDF, które umożliwiają pracę z dowolnym typem dokumentów cyfrowych, jak i zeskanowanych wersji papierowych ułatwiając cyfryzację, pobieranie, edytowanie, ochronę i udostępnianie dokumentów każdego typu oraz wspólną pracę nad nimi.