Aktywny Samorząd 2022 – komunikat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu realizuje w imieniu Gminy Miasta Radomia pilotażowy program „Aktywny samorząd” ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne zainteresowane uzyskaniem dofinansowania w ramach  Programu „Aktywny Samorząd” mogą składać wnioski w terminach:

Moduł I – w systemie ciągłym od dnia 1 marca 2022 roku do dnia 31 sierpnia 2022 roku

• Wnioski w tym module będą dostępne: od 1 marca 2022 roku

Moduł II – (pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, poprzez dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej, a także osób, które przewód doktorski otworzyły poza studiami doktoranckimi):

• na semestr letni od 1 marca do 31 marca 2022 roku
  • na semestr zimowy od 1 września do 10 października 2022 roku
  • Wnioski na semestr zimowy dostępne od 1 września 2022 roku

W 2022 roku realizowane będą następujące formy wsparcia w Module I:

1. Obszar A Zadanie 1 i 4 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
  2. Obszar A Zadanie 2 i 3 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy,
  3. Obszar B Zadanie 1, 3 i 4 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
  4. Obszar B Zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania,
  5. Obszar B Zadanie 5 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego zakupionego w ramach programu,
  6. Obszar C Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  7. Obszar C Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  8. Obszar C Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
  9. Obszar C Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości),
  10. Obszar C Zadanie 5 – pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego,
  11. Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. dziecka będącego pod opieką Wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego).

Rozpatrywanie wniosków w Module I, które zostały złożone kompletnie (weryfikacja formalna, merytoryczna, wydanie opinii przez Zespół, podjęcie decyzji w sprawie przyznania dofinansowania bądź odmowie przyznania dofinansowania) nastąpi w terminach:

• nabór w dniach od 01.03.2022 r. do 31.05.2022 r. – do 30 czerwca 2022 r.
  • nabór w dniach od 01.06.2022 r. do 31.08.2022 r. do 30 września 2022 r.

Wnioski osób niepełnosprawnych w ramach tego programu można pobierać w siedzibie MOPS w Radomiu (wejście B – informacja) i składać do urn umieszczonych przy wejściu głównym, przy wejściu B oraz za pośrednictwem poczty lub platformy ePUAP.

Informacje na temat zasad programu oraz wzory wniosków będą dostępne na stronie internetowej www.bip.mops.radom.pl (zakładka „Niepełnosprawni” oraz zakładka „Wzory wniosków”).

WNIOSEK ELEKTRONICZNY

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu informuje, iż od dnia 01.03.2022 roku można składać elektronicznie wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu “Aktywny samorząd” za pośrednictwem nowoczesnej platformy Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).

Dostęp do Systemu jest nieodpłatny. Podstawą złożenia wniosku w Systemie SOW jest posiadanie: adresu poczty elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego (płatny) lub profilu zaufanego ePUAP (darmowy) oraz zarejestrowanie się na Platformie SOW (System Obsługi Wsparcia Finansowego ze środków PFRON) – https://sow.pfron.org.pl

Program adresowany jest tylko i wyłącznie do osób zamieszkujących* na terenie miasta Radom.

Realizacja będzie uzależniona od przekazania środków finansowych przez PFRON na w/w program.

* MIEJSCE ZAMIESZKANIA – miejscowość, w której wnioskodawca przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 k.c.), będąca ośrodkiem życia codziennego wnioskodawcy, w którym skoncentrowane są plany życiowe.

UWAGA! Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania (art. 28 k c.)