Stypendium Rektora
Zapoznaj się z informacjami ogólnymi w zakładce – Świadczenia dla studentów
Wypełnij on-line wniosek w systemie WU, zapisz, dołącz skany wymaganych dokumentów (w formacie PDF) oraz potwierdzenia wskazane we wniosku zgodnie z kompetencjami. Wyślij całość elektronicznie do Działu Spraw Studenckich w nieprzekraczalnym terminie do 19 października.
Po tym terminie wnioski o stypendium Rektora nie będą przyjmowane!
Stypendium Rektora, może otrzymać student, który zaliczył poprzedni rok studiów i uzyskał w nim: wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
O przyznanie stypendiów Rektora może ubiegać się student, nie wcześniej niż po zaliczeniu pierwszego roku studiów, przy czym wyjątek stanowi student przyjęty na pierwszy rok studiów spełniający poniższe kryterium:
Student przyjęty na pierwszy rok studiów, który w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
1) laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty,
2) medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
- Laureat olimpiady międzynarodowej albo laureat lub finalista olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przedstawia zaświadczenie zgodne ze wzorem dołączonym do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 roku w sprawie organizacji i sposobu przeprowadzania turniejów i olimpiad (Dz.U. nr 13 poz.125 ze zm.).
- Medalista co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie, przedstawia zaświadczenie Polskiego Związku Sportowego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (t.j. Dz.U. 2018 r. poz.1263 ze zm.), zgodnie z aktualnym wykazem zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.
O przyznanie stypendium Rektora może ubiegać się student pierwszego roku studiów drugiego stopnia, który na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
Stypendium rektora przyznaje się nie więcej niż 10% studentów na określonym kierunku studiów. Jeżeli liczba studentów jest mniejsza niż 10, stypendium rektora może być przyznane 1 studentowi.
Studentów, o których mowa w pkt. 1) i 2), nie uwzględnia się przy ustalaniu liczby studentów otrzymujących stypendium rektora, o której mowa w zdaniu pierwszym.
Podstawą do przyznania stypendium Rektora dla studenta, który przeniósł się z innej uczelni lub zmienił studia stacjonarne na niestacjonarne lub odwrotnie, są osiągnięcia uzyskane na dotychczasowych studiach w ostatnim roku akademickim.
W przypadku wznowienia studiów stypendium Rektora przysługuje studentowi nie wcześniej niż po zaliczeniu całego roku akademickiego po wznowieniu.
Stypendium nie przysługuje studentowi w okresie urlopu. W przypadku podjęcia nauki po urlopie do przyznania stypendium brane są pod uwagę osiągnięcia uzyskane w roku akademickim, poprzedzającym urlop.
Student może się ubiegać o stypendium Rektora wyłącznie na jednym, wybranym kierunku studiów i na jednej uczelni, na podstawie złożonego wniosku. Student, który odbywa część studiów w innej uczelni (również zagranicznej) na zasadzie porozumień zawartych między uczelniami, może otrzymać w tym czasie stypendium Rektora. Jeśli stypendium przyznane było na podstawie wyników w nauce, po podjęciu nauki w Uniwersytecie przelicza się oceny za przedmioty zaliczone w partnerskich uczelniach na podstawie zasad określonych w regulaminie studiów Uniwersytetu.
Stypendia przyznawane są odrębnie dla studentów każdego kierunku studiów według rankingu przeprowadzanego dla tego kierunku. Liczba punktów decyduje o miejscu studenta na liście rankingowej.
Wniosek o stypendium Rektora obejmuje cztery odrębne, równoprawne i niezależne grupy rodzajowe osiągnięć zwane „kategoriami”:
a) wyróżniające wyniki w nauce – kategoria A,
b) osiągnięcia naukowe – kategoria B,
c) osiągnięcia artystyczne – kategoria C,
d) osiągnięcia sportowe – kategoria D,
które podlegają punktacji w skali 0 – 100 pkt w ramach każdej kategorii, a jeśli suma przekroczy 100 pkt, do rankingu przyjmuje się wynik 100 pkt (maksimum).
Rektor może ustalić, że do rankingu przyjmuje się tylko jedno najwyżej punktowane osiągnięcie w ramach danej kategorii.
Student wypełnia wniosek elektronicznie w systemie Wirtualna Uczelnia i dołącza skany dokumentów potwierdzających osiągnięcia z kategorii: B, C, D. Średnia ocen generuje się na wniosku z systemu Wirtualna Uczelnia. Pracownicy DSS weryfikują i dokonują ewentualnych korekt w zakresie wymienionych kategorii osiągnięć wg zasad i punktacji określonych w Regulaminie świadczeń dla studentów. Średnie ocen są weryfikowane i ewentualnie poprawiane przez pracowników DSS, na podstawie zestawień średnich ocen z odpowiedniego BOS-u.
Punkty za osiągnięcia przyznawane studentom są podstawą do utworzenia jednej listy rankingowej, wspólnej dla danego kierunku studiów oraz wszystkich osób ubiegających się o stypendium Rektora na tym kierunku, bez względu na kategorię osiągnięć. Student, który nie zaliczył poprzedniego roku studiów, w tym posiada rejestrację warunkową z deficytem punktowym, nie może otrzymać stypendium Rektora pomimo zgłoszonych osiągnięć i uzyskuje 0 pkt w każdej z kategorii.
Podstawą przyznania stypendium jest miejsce na liście rankingowej, sporządzonej w ramach nie więcej niż 10% studentów spośród wszystkich wpisanych na dany kierunek studiów. Stypendia są przydzielane kolejno według miejsca na liście rankingowej w liczbie nie większej niż do wypełnienia limitu stypendiów dla danego kierunku. Stypendium nie może zostać przyznane studentowi, który uzyskał w rankingu 0 punktów, chyba że ubiegał się o stypendium w kategorii A (wysoka średnia ocen) i uzyskał średnią ocen 4.00.
Student, który osiągnął wybitne wyniki w więcej niż jednej kategorii jest uprawniony do złożenia wniosku z uwzględnieniem każdej z tych kategorii. Do rankingu przyjmuje się wynik z tej kategorii, z której student uzyskał najwyższą liczbę punktów, przy czym gdyby punkty uzyskane w innej kategorii również kwalifikowały do otrzymania stypendium, Rektor może podwyższyć przyznane stypendium do wysokości 50% kwoty, jaką otrzymywałby student, gdyby przyjęto do rankingu punkty z tej drugiej kategorii. Rektor może określić minimalną liczbę punktów, która uprawnia do podwyższenia stypendium.
Osoby, które uzyskały tę samą liczbę punktów w ramach tej samej kategorii osiągnięć lub w różnych kategoriach, zajmują na liście rankingowej tę samą pozycję. Jeśli przyznanie stypendium wszystkim tym osobom spowodowałoby przekroczenie limitu stypendiów, przeprowadza się kwalifikację dodatkową, która powoduje uszeregowanie uprawnionych w następujący sposób:
a) punktuje się średnią wszystkich ocen wpisanych w zakładkę „karta ocen” w systemie Uczelnia z poprzedniego roku akademickiego (średnia ze średniej ocen z każdego semestru w poprzednim roku akademickim),
b) w przypadku jednakowego wyniku ze średniej ocen, sumuje się punkty uzyskane przez studentów w różnych kategoriach, a w przypadku, gdy nadal wynik jest jednakowy, brana jest pod uwagę średnia ocen z ostatniego semestru (średnia pomocnicza).
Plik do pobrania: Stypendia_Rektora_Kategorie_ABCD
Doktorant składa wniosek na Wirtualnej Uczelni, następnie należy go wydrukować, wypełnić i złożyć wraz z załącznikami (skany w formacie PDF) w Dziale Spraw Studenckich.
Termin składania wniosków od 1 do 19 października 2020 r.
Po tym terminie wnioski o stypendium Rektora nie będą przyjmowane!
Stypendium Rektora może być przyznane doktorantowi na drugim i kolejnych latach studiów doktoranckich, jeżeli łącznie spełnił następujące warunki:
- uzyskał w poprzednim roku studiów średnią ocen z egzaminów objętych programem nie mniejszą niż 4.00,
- wykazał się postępami w pracy naukowej i w przygotowaniu rozprawy doktorskiej ocenionymi na nie mniej niż 4 pkt (w skali 0 – 5 pkt) przez kierownika studiów na podstawie sprawozdania z działalności naukowej przedłożonego przez doktoranta (zaopiniowanego przez opiekuna naukowego),
- wykazał się szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej, ocenionym na nie mniej niż 4 pkt (w skali 0 – 5 pkt) przez kierownika studiów na podstawie sprawozdania z prowadzenia zajęć dydaktycznych; sprawozdanie opiniuje samodzielny pracownik naukowy, pod opieką którego doktorant je odbywał. Liczba punktów za procent wypracowanego pensum określona jest we wniosku dla najlepszych doktorantów.
Wniosek o przyznanie stypendium dla najlepszych doktorantów weryfikuje i nadaje odpowiednią liczbę punktów Kierownik Studiów Doktoranckich. Następnie wniosek jest składany i rejestrowany przez pracownika DSS.