IFMSA-Poland Oddział Radom
Na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prężnie działa i rozwija się IFMSA-Poland Oddział Radom. Swoją działalność na tej uczelni rozpoczęliśmy w 2016 roku, od razu po otwarciu kierunku lekarskiego.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest działającą od 1956 roku największą organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy z wyższych uczelni medycznych w Polsce. Jesteśmy zrzeszeniem apolitycznym, samorządnym i trwałym, o celach niezarobkowych. Stanowimy część międzynarodowej federacji stowarzyszeń studentów medycyny IFMSA wraz z innymi 137 organizacjami krajowymi, do których należą ponad 2 miliony młodych ludzi na całym świecie.
Głównym celem stowarzyszenia jest wymiana doświadczeń, idei oraz pomysłów w zakresie powszechnie rozpoznawalnych projektów statutowych Stowarzyszenia z zakresu edukacji medycznej, zdrowia publicznego, reprodukcyjnego i praw człowieka. To umożliwia ich ciągły rozwój, udoskonalanie i adaptację do zmieniającego się świata.
W naszej organizacji działa 6 programów stałych:
- SCOME – zajmuje się edukacją medyczną: prowadzeniem szkoleń, kursów i warsztatów, dzięki czemu nasi członkowie podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają i utrwalają wiedzę niezbędną w przyszłej pracy.
- SCORA – zakres działań obejmuje zwiększanie wiedzy i świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Oprócz tego realizowane projekty skupiają się na bezpłodności, wychowaniu seksualnym oraz profilaktyce nowotworowej, kładąc nacisk na naukę samobadania.
- SCOPH – w jego ramach organizowane są projekty i akcje mające na celu poprawę zdrowia publicznego, profilaktykę jak również rozpoznawanie chorób cywilizacyjnych. Zwiększana w ten sposób świadomość społeczeństwa w zakresie między innymi uzależnień, chorób psychicznych, cukrzycy, nadciśnienia czy szczepień pozwala na podjęcie skutecznej walki z tymi schorzeniami.
- SCOPE i SCORE – programy organizujące praktyki wakacyjne i wymiany naukowe w szpitalach na całym świecie. Umożliwiają zdobycie nowych umiejętności i unikalnego doświadczenia przez młodych lekarzy i studentów. Pozwalają na rozwój w nowoczesnych ośrodkach, naukę poza strefą komfortu i poznanie systemu ochrony zdrowia w niemalże każdym zakątku globu.
- SCORP – program ds. praw człowieka i pokoju, organizuje bezpłatną opiekę zdrowotną dla ubogich, zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla osób potrzebujących czy zapewnia aktywności osobom w podeszłym wieku, często samotnym. Współpracuje z Amnesty International i Fundacją Redemptoris Misso.
Członkostwo w IFMSA-Poland to najlepszy sposób na zdobywanie wiedzy w przyjemnej i koleżeńskiej atmosferze, aktywne spędzanie wolnego czasu oraz nawiązanie przyjaźni, które trwają przez lata. Organizacja ta oferuje wyjazdy na miesięczne praktyki wakacyjne lub wymianę naukową, udział w licznych warsztatach, szkoleniach, możliwość przedstawiania swoich umiejętności na rzecz profilaktyki zdrowotnej oraz spotykanie ludzi ze środowiska medycznego z całej Polski i świata.
Wyniki wyborów do Zarządu Oddziału oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału Radom na rok 2020/21, które odbyły się podczas e-Walnego Zebrania Członków Oddziału 8 października 2020 r. :
- Prezydent Oddziału – Alicja Szewczyk
- Wiceprezydent Oddziału ds. marketingu (VPE LC) – Katarzyna Zemsta
- Wiceprezydent Oddziału ds. zasobów ludzkich (VPM LC) – wakat
- Sekretarz Oddziału – Mateusz Kowalkowski
- Skarbnik Oddziału – Gabriela Marciniak
- Koordynator Lokalny ds. Praktyk Klinicznych (LEO) – Klaudia Grudzińska
- Koordynator Lokalny ds. Wymiany Naukowej (LORE) – Leon Sakwa
- Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS (LORA) – wakat
- Koordynator Lokalny ds. Edukacji Medycznej (LOME) – Bartosz Omasta
- Koordynator Lokalny ds. Zdrowia Publicznego (LPO) – Żaneta Góra
- Koordynator Lokalny ds. Praw Człowieka i Pokoju (LORP) – Marta Szymczyk
- Komisja Rewizyjna Oddziału – Mateusz Marciniak, Tomasz Rymkiewicz, Weronika Sobota
- Delegat Oddziału – Alicja Szewczyk